Ciasto makowe - Piegusek
wtorek, grudnia 05, 2017Okres przedświąteczny zazwyczaj kojarzymy z pierniczkami, choinką, świątecznymi dekoracjami, a także przeróżnymi wypiekami. Nastał czas na takie wypieki, a mianowicie na makowce! U nas w domu naprawdę lubimy ciasta makowe, można to wnioskować z tego, że znikają w mniej niż dobę, nie zależnie od ilości w jakich były pieczone.
Dzisiaj przepis na naprawdę proste, szybkie i obłędnie pyszne ciasto makowe, czyli piegusek. Ciasto wychodzi puszyste, lekkie i miękkie. Sam biszkopt jest dosyć słodki, ale fajnie kontrastuje z mniej słodką, a nawet lekko gorzką polewą czekoladową, więc w całości ciasto nie jest zbyt słodkie.
Lekko się domyśleć dlaczego ciasto nazywa się piegusek, czyżby te malutkie kropeczki maku nie przypominają piegów?
Ciasto makowe "Piegusek" - przepis:
Przepis na dużą blachę 40x20 cm
200 g maku
Szklanka mleka (250 ml)
Szklanka wody (250 ml)
4 jajka
100 masła
Szklanka cukru (250 g)
Szklanka kefiru (250 ml)
0,5 szklanki śmietany 18%
2 szklanki mąki (340 g)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Polewa czekoladowa:
75 g masła
6 łyżek kakao
4 łyżki cukru
8 łyżek mleka
Jak zrobić ciasto makowe Piegusek?
- W rondelku wodę i mleko doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy mak i gotujemy na średnim ogniu 25 min.
- Po ugotowaniu mak przekładamy na wyścielone gazą sito o odstawiamy w stronę, aby odsączył się od cieczy, trwa to ok. 15 min.
- Blaszkę do pieczenia o wymiarach 40x20 cm wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. W między czasie zabieramy się za przygotowania ciasta.
- Do misy wbijamy jaja, dodajemy roztopione masło, cukier i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach przez 3-4 min.
- Dodajemy kefir, śmietanę i mieszamy do połączenia się składników.
- Do składników mokrych przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Ubijamy mikserem na najwyższych obrotach przez 2-3 min, aż powstanie gładkie ciasto.
- Do ciasta dodajemy odcedzony i przestudzony mak. Dokładnie mieszamy do połączenia się składników.
- Tak przygotowane ciasto przelewamy do wcześniej przygotowanej blaszki i pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok. 40-45 min. Po upieczeniu studzimy.
Polewa:
- W rondelku łączymy wszystkie składniki polewy i gotujemy na malutkim ogniu do połączenia się wszystkich składników. Polewa powinna być jednolita i błyszcząca. Studzimy.
- Upieczone i przestudzone ciasto polewamy przestudzoną polewą.
Gotowe! Smacznego!
3 comments
Witam Łukasz! Często tu wpadam, choć raczej po cichutku, siądę w kąciku, popatrzę, poczytam no i już mnie nie ma. Dziś jednak postanowiłam skomentować. Też czasem piekę "pieguska", ale robię trochę inaczej. Twój sposób i receptura bardzo przypadły mi do gustu, nie mówiąc już o końcowym efekcie. Pięknie i pysznie się prezentuje, zapewne też tak smakuje. W niedługim czasie postaram się upiec podobny, pewnie gdzieś po świętach, w następnym już roku. Pozdrawiam i tak trzymaj! Alicja
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Ciasto naprawdę warte wypróbowania <3
UsuńCiasto wygląda bardzo apetycznie! :)
OdpowiedzUsuńSpodobał ci się przepis? Zostaw komentarz ;)