Christmas cake - Angielskie ciasto świąteczne
piątek, grudnia 22, 2017
Dużo bakalii, kruche, wysokie, piękne ciasto i niesamowity smak, tak, to jest Christmas cake, czyli Angielskie ciasto świąteczne. W tym roku to ciasto napewno zagości na naszym rodzinnym stole świątecznym.
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem przepis na to ciasto, stwierdziłem: ,,muszę go zrobić!". Zrobiłem i zostałem strasznie zadowolony z rezultatu. Ciasto wyszło o bardzo bogatym smaku. Duża ilość bakalii sprawiała, że smakowało wyśmienicie, a brandy i przyprawy korzenne nadawały ciastu cudownego aromatu, który roznosił się na cały dom.
Największą rolę w tym cieście grają bakalie. Są nasączane w alkoholu na conajmniej 24 godziny i w efekcie nadają wyjątkowy, charakterystyczny smak dla Christmas cake. Jeżeli obawiacie się, że alkohol będzie mocno wyczuwalny w cieście, to gwarantuję, że nie, bo podczas pieczenia całkowicie odparuje, pozostawiając tylko aromat.
Christmas cake można zrobić w wersji bezglutenowej. Wystarczy ilość mąki pszennej podaną w przepisie zamienić mączką migdałową.
Musicie wypróbować ten przepis, aby upewnić się jak dobry jest!
Christmas cake - przepis:
1 kg bakalii (u mnie 200 g żurawiny, 300 g rodzynek, 200 g rodzynek Jumbo, 300 g moreli)
150 ml brandy lub inny aromatyczny alkohol
2 laski cynamonu
5 jajek M
200 g masła
250 g cukru trzcinowego (1 szklanka 250 ml)
170 g mąki pszennej (1 szklanka 250 ml)
150 g mączki migdałowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki przyprawy korzennej
1 łyżeczka cynamonu
Sól
150 g płatków migdałowych
200 g orzechów włoskich
Jak zrobić Angielskie ciasto świąteczne?
- Większe bakalie kroimy w mniejsze kawałeczki.
- Umieszczamy wszystkie bakalie w miseczce i dokładnie przemywamy pod ciepłą wodą.
- Po tym zalewamy je brandy, dodajemy laski cynamonu, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy w temperaturze pokojowej na conajmniej 24 godziny (Czym dłużej tym lepiej. Moje stały 5 dób.). Bakalie mają wsiąknąć cały płyn.
- Gdy bakalie już będą nasączone zabieramy się za przygotowanie ciasta. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Dno i boki tortownicy o średnicy 21-24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Najlepiej, aby papier do pieczenia wystawał 2 cm nad poziomem górnej krawędzi, bo podczas pieczenia ciasto mocno urośnie.
- Do wielkiej misy przesiewamy mąkę, mączkę migdałową, proszek do pieczenia, przyprawę korzenną, cynamon, sól. Mieszamy.
- W innej misie ubijamy za pomocą miksera miękkie masło z cukrem trzcinowym na gładki krem. Dodajemy jajka i ubijamy jeszcze kilka minut.
- Do jaj z masłem dodajemy składniki sypkie. Miksujemy przez ok. 2 min.
- Do tak przygotowanego ciasta dodajemy nasączone bakalie (jeżeli na dnie misy gdzie były bakalie zostało trochę płynu, to nie należy go dodawać do ciasta) i orzechy (płatki migdałowe i orzechy greckie). Mieszamy za pomocą łyżki do połączenia się składników.
- Tak przygotowane ciasto przelewamy do wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok. 80-90 min. do tzw. suchego patyczna*
- Po upieczeniu studzimy i posypujemy cukrem pudrem.
*Czas pieczenia może się bardzo różnić. W zależności od piekarnika i średnicy tortownicy, więc warto już po 70 minutach zerkać czas od czasu. Jeżeli widzimy, że wierzch zaczyna się przypalać, a ciasto w środku jest jeszcze surowe, to wierzch ciasta należy przykryć papierem do pieczenia.
Gotowe! Smacznego!
4 comments
Świetnie! ;-)
OdpowiedzUsuńDziękuję ;)
UsuńFajne ciacho! Kiedy następne!
OdpowiedzUsuńA co z laskami cynamonu? Czy je także dodajemy do ciasta i w jakiej postaci czy wyrzucamy.
OdpowiedzUsuńSpodobał ci się przepis? Zostaw komentarz ;)