Litewskie kibiny
poniedziałek, grudnia 23, 2013Pyszne Litewskie kibiny, a raczej nie Litewskie, lecz Keraimskie, to pyszne pierożki z ciasta pół kruchego z drobno pokrojonym mięsem. Postanowiłem nazwać przepis ,,Litewskie kibiny", ponieważ są tak popularne na Litwie, że już można zaliczyć je do tradycyjnej kuchni Litewskiej.
Litewskie kibiny - przepis:
Składniki na 15-25 kibinów:
1 kg wieprzowiny
3 cebule
1 łyżka Vegety
450+50 g margaryny
1 kg mąki
4 jajka
200 g śmietany
odrobinę soli
Przygotowanie:
Do misy przesiewamy mąkę i dodajemy schłodzoną margarynę. Mąkę wraz z margaryną(450 g) rozcieramy tak aby margaryna była w drobnych kawałeczkach. Następnie dodajemy jaja, śmietanę oraz odrobinę soli. Zagniatamy i odstawiamy w chłodne miejsce na 1 godzinę.
Mięso i cebulę kroimy w bardzo drobną kostkę. Dodajemy Vegetę, pieprz i pozostałą margarynę. Dobrze wszystko mieszamy aby margaryna oblepiała mięso wraz z cebulą.
Ciasto dzielimy na kulki (ok. 60-70 g) i wałkujemy je na kółka o śr. ok.7-9 cm. Na środek kółka wkładamy łyżkę farszu, formujemy pierożek i zawijamy, tak aby na górze powstał warkoczyk.
Smarujemy rozkłóconym jajkiem z odrobiną wody lub mleka. Pieczemy w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku (funkcja: góra+dól) przez ok. 25-30 min.
Smacznego!
14 comments
Naprawdę ma pan tylko 14 lat? I gratuluję bogatej polszczyzny, jeżeli naprawdę mieszka pan na Litwie :-) A kibiny - chyba pyszne, nie znałam tego przepisu :-)
OdpowiedzUsuńTak naprawdę mam 14 lat i mieszkam na Litwie. :)
UsuńNie słyszałam tej nazwy, zapisałam sobie do wypróbowania.
OdpowiedzUsuńdo zrobienia!
OdpowiedzUsuńZ mięsa wieprzowego ? dziwne bo z wiedzy jaką posiadam tamtejsze ludy nie jadały wieprzowiny. A i na Litwie spotykałam najczęściej z wołowiny z kapustą ew. z drobiem a najlepsze są z baraniny ...... Sama w robię dość często
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńSkorzystam z tego przepisu, bo zapomniałem jakie są proporcje do ciasta. Vegetę jednak sobie daruję, bo nie przystoi ją nawet posiadać w kuchni.
UsuńKibiny są przepyszne! Miałam okazję jeść je wczoraj w Trokach :) Zamierzam je przygotować w domu dla znajomych. W restauracji dostaliśmy też do kibinów kubek gorącego bulionu. Przepyszne!
OdpowiedzUsuńChciałam się upewnić - z surowym mięsem? zdąży się upiec?
OdpowiedzUsuńTak, z surowym. Upiec się zdąży 😄
OdpowiedzUsuńSuper, na pewno wypróbuję :) Wcześniej robiłam Kugelis z Twojego przepisu, bo przepis babci gdzieś mi się zapodział. Gratuluję pasji :) Pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńŁukaszu kochany, a gdybyś był tak trochę dokładniejszy w swoich przepisach.Jaka śmietana idzie do tego przepisu, 18%, 12%,30%, czy 36%. Domyślam się, ze chodzi o 18%,ale miło by było gdybyś pisał takie rzeczy.A z przepisu bardzo chętnie skorzystam. Kasia
OdpowiedzUsuńChodzi o 18%, pozdrawiam! ;)
UsuńJestem z Polski ale moje korzenie są na Litwie. Moja babcia gotowała te pyszności w moim dzieciństwie. Świetny blog. Dziękuję za te przepisy, spróbuję pogotować może mi wyjdzie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
OdpowiedzUsuńSpodobał ci się przepis? Zostaw komentarz ;)