Miodownik z kremem budyniowym

poniedziałek, listopada 17, 2014

Miodownik z kremem budyniowym.

 Trudno jest mi wyobrazić święta Wigilii i Wielkanocy bez miodownika. Jest to ciasto dosyć trudne w przygotowaniu i zajmuje trochę czasu, ale nic nie sprawia większej satysfakcji niż zjedzony kawałek pysznego miodownika podczas stołu świątecznego.
 Miodownik z tego przepisu wychodzi bardzo smaczny, lekko kruchy, przełożony pysznym kremem budyniowym i polany uroczą, błyszczącą polewą czekoladową. Bardzo gorąco polecam przepis do wypróbowania.


Miodownik z kremem budyniowym - przepis:



Składniki:


Ciasto:

500-550 g mąki
100 g masła
100 g cukru (ja użyłem trzcinowego)
2 jaja
3 łyżki śmietany
3 łyżki miodu
łyżeczka proszku do pieczenia

Krem budyniowa:

500 ml mleka + 100 ml
75 g cukru 
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
150 g masła
2 łyżeczki cukru waniliowego
4 łyżki powidła śliwkowego

Polewa czekoladowa:

50 g masła
2 łyżki mleka
1,5 łyżki kakao
2 łyżki cukru pudru

Przygotowanie:


 Rozpoczynamy od przygotowania ciasta miodowego. W rondelku łączymy: masło, cukier, miód i podgrzewamy na małym ogniu do połączenia się składników na jednolitą masę. Pozostawiamy do przestygnięcia. Po tym w misie łączymy mąkę, jaja, śmietanę, proszek do pieczenia i dodajemy masę miodową, dokładnie zagniatamy na jednolite ciasto. Dzielimy na 4 równe części. Pierwszą część wałkujemy na blat o grubości ok. 0.5 cm i przekładamy na posmarowaną masłem i posypaną mąką blachę, za pomocą noża formujemy formę jakiej chcemy mieć miodownik (ja wykrawałem blaty o wielkości dna tortownicy, czyli o średnicy 24 cm) i pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku  przez ok. 5-8 min, na złocisty kolor. Pozostałe skrawki też wypiekamy, udekorujemy nimi boki miodownika. Powtarzamy tą czynność z każdą częścią ciasta. Blaty po wyjęciu z piekarnika będą bardzo miękkie, ale po ostudzeniu staną się twardsze.
 Póki się pieką blaty rozpoczynamy przygotowanie masy budyniowej. W rondelku doprowadzamy do wrzenia większą część mleka, dodajemy cukier, a w mniejszej części mleka rozprowadzamy mąkę ziemniaczaną i pszenną, dokładnie mieszamy i dodajemy do wrzącego mleka, energicznie mieszając gotujemy przez ok. 3 min. Studzimy. 
 Masło ubijamy z cukrem waniliowym na jasny krem, potem po trochę na raz dodajemy przestudzony budyń (ważne, aby budyń był w temperaturze pokojowej, jeżeli będzie ciepły, to masło się roztopi i krem będzie zbyt rzadki). Krem ubijamy przez ok. 3 min.
 Rozpoczynamy składanie miodownika. Na talerzu układamy pierwszy blat wystudzonego ciasta, smarujemy cienką warstwą powidła śliwkowego i nakładamy część kremu budyniowego, przykrywamy drugą częścią ciasta i tą czynność powtarzamy z każdym blatem ciasta.Ostatni blat układamy równą częścią do góry, a boki ciasta smarujemy pozostałym kremem. 
 W malakserze mielimy pozostałe skrawki ciasta i nimi dekorujemy boki ciasta.
 W rondelku łączymy wszystkie składniki polewy, podgrzewamy do połączenia się składników, lekko studzimy i dekorujemy górę miodownika.
 Miodownik odstawiamy na ok. 2-4 dni w chłodne miejsce, wtedy blaty ciasta zmiękną i całe ciasto przejdzie smakiem miodu.

Miodownik z kremem budyniowym.

Miodownik z kremem budyniowym.

Smacznego!

Podobne przepisy

8 comments

  1. ale to musi być pyszne! :) zapamiętać, wykonać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten kawałek wygląda przepysznie! Piękne zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń
  3. Z kremem budyniowym ,moje ulubione ciasto
    Wygląda cudnie ,tylko zajadać a poproszę o kawałeczek ...
    Fajny przepis ...

    OdpowiedzUsuń
  4. Aj pyszności:))) Miodownik na Święta obowiązkowo! Szczególnie taki piękny:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wygląda po prostu idealnie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Pyszne ciacho. Po prostu IDEAŁ! :)

    OdpowiedzUsuń
  7. O matko, jakie piękne zdjęcia! Ciasto wyszło ci idealnie :)

    OdpowiedzUsuń

Spodobał ci się przepis? Zostaw komentarz ;)

Obserwuj bloga: