Idealny chleb bez zagniatania
środa, kwietnia 27, 2016Domowy chlebek zawsze jest najlepszy. Wiemy z czego jest zrobiony i dlatego smakuje o dużo lepiej niż kupowany. Dziś idealny chlebek dla ludzi bardzo zabieganych i nie mających czasu na wyrobienie ciasta. Chleb wg. tego przepisu jest bardzo prosty w przygotowaniu, bo wcale nie potrzebuje zagniatania, wystarczy tylko wymieszać składniki łyżką i wstawić do lodówki na długie godziny. Sam etap zrobienia (bez wyrastania) zajmuje dosłownie 2 minuty!
Taki chleb zawsze zaczynam robić późnym wieczorem ok. 8-10 godz wieczora, następnie z rana po obudzeniu się, chleb jest już wyrośnięty (8 godzina rana) i wtedy formuję z jego bochenek, przykrywam ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia, póki jestem w szkole. Po powrocie chlebek wstawiam do piekarnika i już za godzinkę jest gotowy! Na liczbach wygląda, że jego zrobienie zajmuje bardzo dużo czasu, ale tak naprawdę mija to bardzo szybko.
W smaku jest bardzo, a nawet bardzo dobry! Jest mięciutki, pulchny i to tylko na 1 łyżeczce drożdży. Ma bardzo fajną chrupiącą skórkę. Idealnie nadaje się do kanapek, jako dodatek do dań i zup.
Inne przepisy na chleby są TUTAJ.
Idealny chleb bez zagniatania - przepis:
Składniki:
3 1/2 szklanki mąki pszennej typ 650 (580 g )
1/2 szklanki mąki orkiszowej lub żytniej razowej (90 g)
2 szklanki lekko ciepłej wody (500 ml)
1 łyżeczka drożdży instant (3 g) lub 12 g świeżych*
2 łyżki oleju
2 łyżki oleju
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
* jeżeli używamy świeżych drożdży należy je rozpuścić w podanej w składnikach ilości wody.
Jak zrobić idealny chleb bez zagniatania?
Do misy wsypujemy obie mąki, sól, cukier, drożdże i dokładnie mieszamy.
Uwaga! Podczas wsypywania, nie wsypujcie drożdże obok z solą, bo w dotyku z solą drożdże umierają.
Uwaga! Podczas wsypywania, nie wsypujcie drożdże obok z solą, bo w dotyku z solą drożdże umierają.
Do składników suchych wlewamy ciepłą wodę (30-36 stopni C) i olej. Łyżką mieszamy ciasto, aż niepozostanie surowej mąki. Ciasto będzie dosyć lepkie.
Ciasto przykrywamy folią spożywczą, lub ściereczką i wstawiamy do lodówki na 12-18 godzin.
Kiedy ciasto wyrosło, przekładamy na posypaną mąką, albo wyłożoną papierem do pieczenia blachę, formujemy bochenek i robimy kilka nadcięć nożem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na co najmniej 3-4 godz (u mnie 6-8 godz) do wyrośnięcia.
Na blachę obok chleba stawimy szklankę z gorącą wodą, woda podczas pieczenia będzie parowała, dzięki czemu chlebek ładnie zrumieni się i będzie miał chrupiącą skórkę.
Wyrośnięty chlebek pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok. 45-50 min.
Po upieczeniu studzimy.
8 comments
Ponieważ już tylko w domu pieczemy chleb, to z chęcią zagodlądam do wszytkich przepisów na chleby. Kiedyś szukałam informacji nt przelicznika drożdży suszych na świeże. Pamiętam, że wyczytałam na opakowaniu producenta że 7 g dożdży instant = 25 g drożdży świezych, co by oznaczało że 1 g to +/-3,57 g. U Ciebie to jest trochę inna matematyka. Nie robię zarzutu, po prostu szukam takich informacji, bo jeśli mam błąd na stronie, to chętnie go skoryguję.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Kasia
Podana przez mnie ilość jest bardzo podobna. Zawsze na 1 g drożdży instant przeliczam 4 g świeżych, ale czasami zaokrąglam np. 7 g instant przeliczam na 25 g świeżych. Aby ludziom było lżej odważyć.
UsuńTeż lubię czerpać inspirację od innych
Pozdrawiam.😊
Piękny i smakowity bochen :)
OdpowiedzUsuńale cudownie wygląda:)
OdpowiedzUsuńPiękny chlebek :) Uwielbiam domowe pieczywo i ten zapach.. Mmm :)
OdpowiedzUsuńCoś dla mnie :D
OdpowiedzUsuńcudnie wygląda, aż chce się zjeść teraz z masełkiem;)
OdpowiedzUsuńUpiekłam ten chleb i jest bardzo smaczny. Mam pytanie, czy mogę go upiec w blaszce takiej z wysokimi brzegami żeby był wyższy?
OdpowiedzUsuńSpodobał ci się przepis? Zostaw komentarz ;)